KosMAN

KosMAN

Miejska Sieć Komputerowa KosMAN obejmuje swoim zasięgiem dużą część Koszalina, łącząc ze sobą sieci lokalne, w których pracuje kilka tysięcy komputerów osobistych, stacji roboczych i serwerów. Celem sieci jest świadczenie zaawansowanych usług teleinformatycznych dla Politechniki Koszalińskiej oraz innych placówek oświatowych, urzędów państwowych i klientów komercyjnych na terenie miasta.

Sieć funkcjonuje w oparciu o własne i dzierżawione kable światłowodowe oraz miedziane, stanowiące medium transmisyjne dla technologii GigabitEthernet, FastEthernet, xDSL i in. Topologia ringu oraz łącza backupowe gwarantują wysoki poziom niezawodności. KosMAN jest członkiem Konsorcjum PIONIER Akademickich Sieci Komputerowych i Centrów Komputerów Dużej Mocy, zrzeszającym największe krajowe sieci akademickie i naukowe.

Zadaniem OA jest obsługa użytkowników w zakresie dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej, serwisów informacyjnych i baz danych oraz udostępnianie poprzez sieć mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem użytkowym.

Obecnie MSK KosMAN w oparciu o posiadaną infrastrukturę prowadzi szeroką działalność, oferując swoim klientom usługi takie jak: dzierżawa łącz internetowych, kanałów punkt-punkt z gwarancją jakości usług (QoS), kolokacja serwerów, prowadzenie kont na serwerach i in.